Jak vybrat spací pytel?

Správně zvolený spacák může rozhodnout, zda většinu nocí strávíte pod hvězdami v příjemném, teplém pohodlí, nebo v kosti drtícím chladu a nepohodlí. Abychom vám výběr trochu usnadnili, sepsali jsme pro vás jednoduchý seznam rad a doporučení, jak správně vybrat spací pytel. Tento návod ovšem neberte příliš doslova, přeci jen každý jsme jiný a máme jiný metabolismus.

Teplotní hledisko

Teplotní hodnocení spacího pytle je pouze jedním z kritérií. Je vysoce subjektivní, to podle toho, jak snášíte zimu, ale obecně se setkáte se třemi základními hodnoceními:

Letní spací pytle

Letní spací pytel

Tyto spací pytle, jak již název napovídá, jsou určeny do vyšších teplot, jako je léto, začátek podzimu nebo pozdní jaro. Jsou ideální například pro chataře nebo skauty, táborníky a další lidi, kteří mají rádi teplý bivak. U letního spacáku není kladen příliš velký důraz na tloušťku materiálu a izolaci, proto jsou výrobky této kategorie lehké, prostorově nenáročné a výborně přenosné. Optimálně vám tyto spacáky vystačí do deseti stupňů nad nulou.

Na našem e-shopu je takovým představitelem spací pytel mumie letní belgie oliv originál.

Třísezónní spací pytle

třísezónní spací pytel

Třísezónní spacáky jsou prostě klasickým příkladem univerzálnosti. Takový spacák by teoreticky měl stačit na jaro, léto, podzim a pokud jde o zimu, jste-li otužilec a zima není tak tuhá, tak by to mohlo stačit, ale je samozřejmě lepší mít zimní spacák. Tyto univerzální spací pytle mají obvykle vysokou teplotní odolnost od -10 °C do +25 °C.

Zimní spací pytle

Zimní spacáky budou vaším nejlepším přítelem při mrazech. Jsou většinou o něco dražší, náročné na údržbu, ale během zimních měsíců vám nabídnou maximální komfort a izolaci. Samostatnou kapitolou jsou expediční spacáky, které se používají v extrémních podmínkách, kdy je na nich život často doslova závislý. Zimní spacáky jsou obvykle určeny do teplot do -25 °C a expediční do vyšších extrémních teplot.

Armáda ČR například používá v zimě spací pytel zimní pro průzkumníky -20/-30. Ta čísla znamenají, že spacák lze použít při teplotách -20 °C a v extrémech až do -30 °C.

Teplotní třída je pravděpodobně nejdůležitějším kritériem pro výběr spacího pytle. Důsledně proto zvažte, v jakém prostředí a ročním období hodláte nový spacák používat (záleží také na tom, zda budete více bivakovat nebo spát ve stanu).

Další proměnnou je spánkový metabolismus těla. Někdo potřebuje na noc teplou a silnou deku a někdo jen tenkou. Právě vy byste měli znát své tělo nejlépe a podle toho upravit svá kritéria pro výběr spacáku.

Teplotu uvnitř spacáku ovlivňují i ​​další faktory. Například si můžete pořídit vložky do spacáku, které dokážou přidat i několik stupňů. Totéž platí pro podložky, které izolují tělo od studené země.

Samostatnou kapitolou jsou nepropustné povlaky pro spací pytle, „Žďáráky“. Ty jsou vhodné především pro zimní bivakování a do extrémně vlhkého prostředí. Omezují absorpci vlhkosti přidáním další izolační vrstvy k samotnému spacáku.

Materiál spacího pytle

Zde se zdá výběr jednodušší, prakticky máte na výběr mezi různými typy syntetických materiálů a klasickým husím nebo kachním peřím.

Izolace z peří

Peří jako takové je opravdu skvělým izolantem, cenným pro svou nízkou hmotnost, měkkost, prostorovou nenáročnost, prodyšnost a tepelnou odolnost. Peří doslova exceluje v chladném suchém prostředí nebo tam, kde je potřeba snížit váhu a prostor.

Bohužel, peří je dražší než syntetické materiály. Na druhou stranu má delší životnost, která je ale zase vyvážena intenzivnější údržbou. Vzduch ve vrstvě peří se používá jako izolátor a peří brání proudění vzduchu na vnitřní straně spacáku.

Syntetická izolace

Syntetická izolace (většinou nějaká polyesterová varianta) je levnější varianta než peří. Její největší výhodou je kromě ceny schopnost rychlého schnutí. Syntetický materiál je bezpečný i pro alergiky, a to i ve chvíli, kdy je spacák mokrý. Spací pytle se syntetickou izolací jsou proto vhodné pro každého, kdo tráví více času ve vlhkém prostředí.

Nevýhodou syntetiky oproti peří je horší izolace a větší hmotnost. Spací pytel ze syntetických materiálů také zabírá více místa.

Tvary spacího pytle

Mumiové spací pytle

Mumiové spací pytle mají tradiční tvar, výkon a praktičnost. Mumiový tvar je navržen tak, aby obepínal celé tělo, udržoval teplo co nejblíže k tělu a zamezil tak teplotním ztrátám. Mumiové spací pytle mají většinou vlastní kapuci, aby nedocházelo k tepelným ztrátám přes hlavu.

Dekový spací pytel

Dekový spací pytel čili „dekáč“, je vlastně složená deka se zapínáním na zip. Tento tvar poskytuje dostatek prostoru pro pohyb těla a tím i pohodlnější spánek, ale logicky nedrží tolik tepla jako mumiový spacák. Pokud potřebujete něco na chatu nebo letní bivak, tento typ by měl být vaší volbou.

Oválný spací pytel

Oválný spací pytel je kombinací předchozích dvou provedení. Hrubý tvar zdědil po mumiovém spacáku, ale uvnitř je víc místa, podobně jako v dekovém. Ideální varianta pro ty, kteří si přejí více tepla než jaké poskytuje deka, ale zároveň potřebují více pohybu.

Vezměte prosím na vědomí, že velikost spacáku je velmi důležitá a je nutné si vybrat přesně to, co vám sedí. Malý spacák nebude fungovat, jak má a bude nepohodlný, příliš velký bude muset déle zahřívat svým tělesným teplem. Pokud je to možné, před koupí si vyzkoušejte, zda se do spacáku pohodlně vejdete.

Údržba spacího pytle

Jelikož má spací pytel často poměrně jemnou výplň, neměli byste jeho údržbu podceňovat, chcete-li, aby vydržel roky. Existuje několik základních pravidel, jejichž dodržování prodlouží životnost spacího pytle.

  1. Praní spacáku je poměrně choulostivá operace, vyhněte se agresivním čisticím prostředkům a pračkám. Ideálně umýt nebo vyprat ručně.
  2. Rozhodně spací pytel nesušte v sušičce, sušička pytel určitě zničí. V ideálním případě byste měli spacák sušit ve volně zavěšené poloze.
  3. Pokud budete spacák skladovat na sezónu, rozhodně jej nedávejte zpět do obalu. Spací pytel rozložte volně – vlákna výplně se neporuší.