Jak filtrovat a čistit vodu v případě nouze

Pro většinu z nás žijících ve vyspělém světě je získání pitné vody otázkou okamžiku nebo pouhého otevření kohoutku. Avšak daleko od domova, daleko od civilizace může být získání bezpečného zdroje pitné vody otázkou života a smrti. A také to nemusí být jednoduché

Možná jste se vydali na cestu do přírody, máte dostatečné vybavení, ale podcenili jste množství vody, které potřebujete, nebo jste se spolehli na její běžnou dostupnost. Nebo prostě cestujete do méně rozvinuté části naší planety a někdo vás varoval před pitím z místních vodovodních řadů. Nebo došlo k apokalypse (nebo někdo kontaminoval místní zdroj vody) a čistá voda je jen stěží dostupná.

clanek_001  

Co dělat v nouzové situaci?

Řešení každého z těchto scénářů je naprosto individuální a záleží na tom, kdo jste, jaké máte možnosti, kolik vody vlastně potřebujete atd. Možností, jak vodu čistit a filtrovat, je spousta a bohužel terminologie kolem toho rozhodně není standardizovaná.

Pojďme se tedy podívat na základní postupy, podívejme se na to, co může být způsobeno pitím neupravené vody, a dopracujme se k nějaké použitelné teorii.

Riziko a následky pití kontaminované vody

Do vody se může dostat velmi velké množství bakterií a parazitů, které při pití člověku mohou způsobit mnohá nepříjemná onemocnění, mnohdy i smrtelná.

Jak se tyto nemoci dostanou do vodního zdroje? Ve volné přírodě i v obydlených oblastech je často přenášejí jak zvířata, tak lidé (a jejich odpad), kteří v dané oblasti loví, žijí, koupou se a vylučují. Když zemřou, mohou jejich zbytky zůstat v jezerech a řekách.

Častým problémem jsou různí parazité, kteří mohou způsobit různé potíže, například křeče a to nejhorší, pokud jste ve volné přírodě bez vody, průjem.

Mezi další běžné nemoci ve vodě po celém světě patří například úplavice, cholera a celá řada červů, bakterií a virů. Většina společných příznaků těchto nemocí má společného jmenovatele: vnitřní problémy. Pokud jste již dehydratovaní, znamená průjem přímé ohrožení života.

Je mnohem lepší nějakým způsobem upravit vodu z nejistých zdrojů než riskovat onemocnění. Jedinou výjimkou je případ, kdy na hydrataci doslova závisí váš život. Pak pijte jakoukoliv tekutinu, i kdybyste si nebyli jisti její nezávadností a neměli možnost ji nijak pročistit. Lékaři mohou z vašeho těla dostat nemoci a parazity. Za předpokladu, že jste nezemřeli žízní.

Je nutné čistit veškerou vodu?

Ve volné přírodě je voda shromážděná z deště obvykle bezpečná. Stejně tak i sníh, který rozpustíte (samozřejmě nepoužívejte žlutý sníh). Voda získaná odpařováním nebo sběrem z rostlin je obvykle také bezpečná (za předpokladu, že rostlina není toxická). Pokud vodu získáváte jiným způsobem, ať už je to místní potok nebo jezero, měla by být filtrována a čištěna. 

Tekoucí voda je téměř vždy lepší volbou než ta stojatá, ale nikdy nevíte, co se ve vodě nebo proti proudu skrývá, a co vám může ublížit.

V hustěji osídlených oblastech nemusí být bezpečná ani dešťová voda, která mohla projít oblastí kontaminovanou škodlivými látkami. Pokud cestujete do méně rozvinutých zemí, snažte se vyhnout místní vodě z kohoutku a pijte balenou vodu, případně si vodu ještě čistěte.

Čištění a filtrace

Když přijde na hledání a úpravu vody, měl by člověk znát rozdíl mezi filtrací a čištěním. Ačkoli to zní jako aktivita s podobným výsledkem, není tomu tak.

Filtrace vody je eliminace malých fyzikálních částic a některých bakterií pomocí např. látky nebo nějakého typu síta, kterým voda protéká.

Čištění vody je chemický nebo UV proces likvidace bakterií a dalších nebezpečných látek. Chemikálie (nebo teplo) prakticky likvidují vše (nebo téměř vše) špatné ve vodě, takže je pitná.

Někdy voda potřebuje oba tyto procesy, někdy potřebuje pouze jeden. Je však důležité znát rozdíl mezi těmito dvěma procesy. Pokud zůstanete například v Africe a myslíte si, že potřebujete pouze filtraci, můžete skončit s fatálně nepříjemným onemocněním v těle. Podívejme se tedy na oba přístupy podrobně.

Filtrace vody

Použití vodního filtru, zejména komerčního a testovaného (na rozdíl od filtru „udělej si sám“), dokáže z vody odstranit některé bakterie. Určitě ne všechny. Filtry zvládají některé druhy bakterií a parazitů, ale s viry ve vodě si neporadí; viry jsou prostě příliš malé na to, aby je bylo možné zachytit úplně všechny.

Obecně byste měli najít informace o místní vodě a o tom, jaká filtrace je v konkrétní zemi potřeba. Často se stává, že pokud lidé onemocní v divočině moderní země, obviňují vodu, ale ve skutečnosti je překážkou špatná hygiena (nemytí rukou, vyprazdňování u vodních zdrojů atd.).

Filtrace vody také zajišťuje lepší chuť vody a její okamžitou pitelnost, na rozdíl od chemického čištění, které negativně ovlivní chuť a může trvat hodiny, než bude voda bezpečná k pití.

Filtry také odstraňují nečistoty z vody, jako je zemina nebo písek.

Čištění vody 

Činí vodu bezpečnou deaktivací všech škodlivých patogenů a virů. Znečišťujících látek ve vodě se však nezbaví. Špinavá voda čištěná pomocí chemikálií je stále špinavá voda a bude ji stále nutné filtrovat. Filtraci je vhodné provést ještě před čištěním, pokud je to možné.

Voda se čistí především vařením, chemickými látkami nebo UV zářením. Čištění vody je zvláště důležité v méně rozvinutých zemích, kde jsou běžná virová onemocnění.

Různé způsoby filtrace/čištění.

DIY filtry – udělej si sám

Obecně používejte tyto metody pouze v případě, že jiné nejsou k dispozici. Nechoďte kempovat stovky kilometrů od civilizace s plánem filtrovat vodu přes kameny, písek a jíl. I když tyto filtry používáte, doporučujeme používat chemické čištění, abyste předešli nepříjemným problémům.

Dřevo a hadice

Jeden z nejlepších „udělej si sám“ filtrů je malý systém vyrobený z kusu dřeva a hadice. Pokud použijete holé dřevo bez kůry nebo malou zelenou větev, můžete zlikvidovat až 99 % všech bakterií (ne však virů).

Budete potřebovat 4-5 cm dlouhý a 2,5-3 cm široký kus dřeva, který vtěsnáte do kusu plastové hadice. Poté nalijte shora vodu do hadice, která je filtrována dřevem. Dbejte na to, aby voda procházela dřevem a nestékala po stranách hadice do vaší nádoby na filtrovanou vodu.

Pokud nemáte hadičku, budete muset improvizovat pomocí například kousku látky, šňůry nebo plastu z láhve. Ujistěte se, že naléváte vodu v malých množstvích, pokud je to možné. Budete tak schopni vyrobit až čtyři litry vody denně.

Pískový filtr

Klasický způsob filtrace vody ve volné přírodě. Základem je nanášení vrstev filtračního materiálu, jako je kámen a písek, do dutého kusu polena, PET lahve nebo pytle, kdy voda prochází každým z těchto filtrů a odchází malým otvorem ve spodní části zařízení.

clanek_002

Začněte nanesením vrstvy jemného materiálu (písek, jemné kamínky, hadřík) a poté na něj naneste hrubý materiál (větší kameny) a pokud nějaké máte, přidejte kousky dřevěného uhlí (např. z večerního ohně). Tento postup několikrát opakujte. Výsledek by měl vypadat jako dort s několika vrstvami. Tato metoda eliminuje většinu nečistot a některé větší bakterie, i když ne všechny.

Tkanina/tričko

Vodní filtr přes kus látky sice zbaví vodu velkých nečistot, jako je zemina a písek, ale nic jiného neodstraní. Takovou vodu byste měli čistit, pokud je to možné, pomocí chemikálií.

Nouzová „filtrace“ odstátím vody

Pokud nemáte žádnou z předchozích možností, nalijte špinavou vodu do nádoby a nechte ji v klidu alespoň 12 hodin. Usazeniny a nečistoty se posadí na dno a čistá voda bude nahoře. Je jasné, že tato filtrace nedělá nic s bakteriemi ani viry.

Komerční filtry

Filtrační lahve

Jedním z nejpraktičtějších a neúčinnějších systémů jsou lahve na filtrování vody. Například filtrační lahev Water-to-Go o objemu 0,75 litrů je ideální partner na cesty. Obsahuje filtrační technologii Water-to-Go, která odstraňuje více než 99,9 % bakterií, virů, chlóru, fluóru a těžkých kovů jako například olovo. Díky filtru Water to Go můžete mít čistou pitnou vodu prakticky kdekoliv.

Filtr je efektivní pro cca 200l vody, což jsou cca 3 plné láhve vody denně po dobu 3 měsíců. Cena filtračních lahví se pohybuje okolo 700 Kč až 1500 Kč, což znamená, že za litr kvalitní přefiltrované vody zaplatíte něco okolo 0,5 Kč.

clanek_003

Použití filtrační lahve je snadné – naplňte ji vodou, kterou chcete pít a nechte působit filtr po dobu několika minut. Během této doby můžete láhví „pumpovat“, abyste vodu prohnali filtrem i několikrát, nebo lahev jen otočte dnem vzhůru, aby byl filtr potopený ve vodě a mohl působit.

Určitě doporučujeme pořídit si s lahví i náhradní filtr. Ten stačí po vyčerpání kapacity jen v lahvi vyměnit a máte zajištěno, že po dobu dalších 3 měsíců budete mít 2 litry nezávadné vody denně.

Filtrační brčka

Filtrační brčka patří k nejčastějším komerčním artiklům, se kterými se můžete v posledních letech setkat. Myšlenka je taková, že jednoduše přistoupíte ke zdroji vody s filtračním brčkem a začnete ihned pít a filtry uvnitř vše zvládnou za vás. Je pravda, že většina brček dostupných na trhu je schopna zničit velké množství parazitů a bakterií, horší je to však s viry.

Brčka také obvykle mají uhlíkový filtr, který si poradí s většinou pachů. Rozhodně si před nákupem ověřte specifikaci každého brčka.

Brčka jsou většinou o něco dražší, ale výsledná cena za přefiltrovaný litr je v porovnání s chemickými čisticími prostředky dost nízká.

Čerpadla/gravitační filtry

Název je trochu zavádějící, protože tyto filtry často čistí vodu chemicky. Mnoho z nich obsahuje keramiku, která filtruje větší bakterie a stříbro, které ničí viry. Čerpadla pracují velmi rychle a dokážou zpracovat velké množství vody v krátkém čase, ale vyžadují napájení.

Gravitační filtry jsou pomalejší, ale nepotřebují baterie ani lidskou energii. Stejně jako při každém nákupu zkontrolujte specifikace každého konkrétního čerpadla. Pokud je ve specifikacích uvedeno, že si pumpa poradí i s viry, budete připraveni téměř na každou situaci.

Vezměte prosím na vědomí, že tato zařízení obvykle vyžadují více místa, takže zaberou více místa ve vašem batohu/soupravě pro přežití. Cena těchto filtrů je také o něco vyšší.

Čištění vařením

Vaření je jednoduše staré dobré konvenční čištění vody. Jedna minuta varu zničí vše špatné ve vodě včetně virů. Ve vysokých nadmořských výškách byste měli vodu nechat ve varu tři minuty, jelikož je tu nižší tlak, a tak se zde voda vaří při méně než 100 °C. Co se týče varné nádoby, vsaďte na sklo nebo kov.

clanek_004

Nevýhodou varu vody je samozřejmě to, že musíte mít oheň včetně paliva. V některých lokalitách je to nedostatkové zboží. Varem dochází i k vypařování, v důsledku čehož ztratíte trochu své drahocenné tekutiny – na to také pamatujte.

Chemické látky (jód, chlór, bělidlo)

Existují dva populární způsoby chemické úpravy vody pomocí kapiček činidla ve vodě: jód a chlór. Bělicí prostředek je třetí možností chemického čištění, zejména v hustě obydlených oblastech.

Jód: Použijte 2% roztok jódu. Přidejte 4-5 kapek do jednoho litru, pokud je voda silně znečištěná, aplikujte dvakrát tolik. Nechte vodu asi 30 minut odpočívat. Samotný jód se prodává ve formě malých, skvěle přenosných lahviček a lze jej použít i k čištění drobných řezů nebo odřenin. Jód byste rozhodně měli mít k dispozici pokaždé, když vyrazíte do přírody (nejen na výlet).

Pozor, ve vodě je cítit jód a obecně by ji neměly pít těhotné ženy a alergici na měkkýše.

Existují také speciální jodové tablety, které jsou určeny speciálně pro čištění vody a jsou určeny všem outdoorovým nadšencům a prepperům.

Chlór: Chlor je obvykle dostupný ve formě tablet, které stačí vhodit do určitého množství vody. Po několika hodinách je voda čistá a vy budete „v bezpečí“.

Mezi nevýhody chlóru patří výše zmíněné čekání a vyšší cena za litr čištěné vody. Na druhou stranu se chlór z vody zcela (nebo téměř úplně) odpaří, takže chuť to nijak neovlivní. Má také téměř neomezenou životnost.

Bělicí prostředek: Ve skutečně naléhavých případech lze k čištění vody použít bělicí prostředek. Většina bělidel používá kapalnou formu chloru – chlornan sodný. Jak jsme již uvedli výše, k čištění vody se běžně používá chlór, takže použití bělidla má určitý smysl.

Bělicí prostředky obvykle obsahují 5-8 % chlornanu sodného (tento údaj vždy zkontrolujte na štítku bělidla) a nepoužívejte čisticí prostředek na vodu, pokud má vyšší procento. Použijte pouze dvě kapky na litr vody a před pitím nechte vodu 30 minut odstát.

UV/solární čištění

Solární: Solární dezinfekce vody závisí na intenzitě slunce. Věřte nebo ne, pokud máte čistou láhev vody, nechte ji na přímém světle 12 hodin (24-48 hodin, když je zataženo) a UV záření zabije většinu bakterií a mikroorganismů. Někteří odborníci dokonce říkají, že byste pro jistotu měli láhev vždy nechat na slunci. Záleží na vaší situaci a potřebách. Protože tato metoda není 100% bezpečná, používejte ji pouze v nouzových situacích.

UV elektronika: Existuje mnoho zařízení, která generují UV záření, které ničí bakterie a viry. Některé jsou na baterie, jiné jsou „manuálně poháněné“. Všimněte si, že se nejedná o filtrační zařízení, takže větší částice nečistot nebudou z vody odstraněny a mohou tam zůstat některé patogeny. Proto je lepší vodu před UV čištěním přefiltrovat. Podobně jako čerpadla může být i taková elektronika náročnější na lokalitu.

Na závěr: Co dělat v různých situacích?

Kempování a turistika v moderních zemích: Jak jsme již probrali, voda v moderních zemích je téměř vždy bez smrtelně nebezpečných virů. Proto by většina komerčních filtračních systémů měla být dostačující.

Kempování a turistika v zemích třetího světa: Pokud jste již mimo Evropu a možná i Severní Ameriku, budete chtít čistit vodu, jak jen to půjde. Pořiďte si filtrační lahve a čisticí tablety.

Přežití venku: Pokud z nějakého důvodu uvíznete někde venku, budete muset pít místní vodu, abyste přežili. Pokud máte dostatek vody a je tam palivo na oheň, vždy vodu převařte. Pokud nemůžete rozdělat oheň, využijte služeb nouzového pískového filtru.

Pamatujte, že filtrace zlepšuje pitnou vodu a odstraňuje nečistoty, zatímco čištění zabraňuje možnosti onemocnění.

Nakonec, pokud na tom závisí váš život, pijte i znečištěnou a nefiltrovanou vodu. Nemocí a cizopasníků se můžete zbavit později, ale pokud zemřete žízní, žádný lékař vám už nepomůže.